• Ç. İyn 26th, 2024

TOROSLAR’DA TÜRK DÜNYASI RÜZGÂRI ESTİ!

İyn 2, 2022, 14:15

Dünyaca ünlü Kazakistanlı müzik topluluğu Turan Ethno Folk Band, Toroslar Belediyesinin paydaşı olduğu 20’nci Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında, Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatro’da binlerce vatandaşla buluştu. Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, özel olarak müzik festivaline davet ettiği grupla birlikte, büyük bir sürprize imza atarak sahneye çıktı.

Başkan Yılmaz, Toroslar’da dikilen yöresel kıyafetle sahneye çıkarak Turan Ethno Folk Band ile Anayurt Marşı’nı söyledi. Toroslar’dan tüm dünyaya birlik ve beraberliğin en güzel fotoğraf karesi verildi.

‘Anayurt Marşı’ Konsere Damga Vurdu

Hep bir ağızdan söylenen; “Özbek, Türkmen, Uygur, Tatar, Âzer; bir boydur,  Karakalpak, Kırgız, Kazak; bunlar bir soydur” sözleriyle konserdeki coşku zirveye ulaştı. Başkan Yılmaz, Anayurt Marşı’nın söz ve müziğini dünyaya kazandıran Mehmet Sabir Karger’e teşekkür etti.

Serik Nurmoldaev, Baurjan Bekmuhanbetov, Maksat Medeubek, Erjiğit Aliev ve Jantu Dadabaev isimlerinden oluşan topluluk; eski ulusal çalgı seslerini, çağdaş bir yorumla buluşturdukları konserde sanatseverlerden büyük alkış aldı.

Başkan Yılmaz’dan “Güçlü Türkiye” Vurgusu

Konuşmasında güçlü Türkiye’ye vurgu yapan Başkan Yılmaz; “Bu dengesiz dünyaya denge getirecek olan Türk Devletleri Teşkilatı’nın aktif olmasıyla sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerimizi daha da geliştirmeliyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi güçlü Türkiye’de yaşamamız ve milletimizin, devletimizin güçlü olması için Selçuklu Kartalı gibi hem doğu hem batı dememiz gerekiyor. Allah’ın izniyle gücümüz buradan geliyor. Konsere katılım gösteren tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Festival Yürütme Kurulu Başkanı Yağcı; “Atsız Başkanımız Her Zaman Yanımızda”

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı; “Her zaman yanımızda olan Atsız Afşın Yılmaz Başkanımıza teşekkür ediyorum.” dedi. Başkan Yılmaz da Mersin’e uluslararası bir festival kazandıran Selma Yağcı ve yürütme kurulu üyelerine emeklerinden dolayı teşekkür etti.

Başkan Yılmaz’dan, Turan Etho Folk Band’e En Özel Hediye

Başkan Yılmaz, konserin ardından Turan Ethno Folk Band’e plaket takdimi ve çok özel bir koleksiyon ile teşekkür etti.

Grup üyelerine iki gümüş para hediye eden Başkan Yılmaz; “2021 yılında Türkiye Cumhuriyeti darphanesinde basılan iki gümüş para var. Bunlar benim koleksiyonumdan. Bir tanesi Kazakistan Cumhuriyeti’nin 30’uncu kuruluş yıl dönümü nedeniyle basıldı. Bu paranın üstünde Göktürkçe “Türk” yazıyor. Kazakistan, Göktürk, Hun, Saka ve Altın Orda’nın mirasçısı ve Türk dünyasının kalbi deniliyor. Bizim için bu para çok kıymetli. İkincisi de Hun Devleti’ne ilişkin gümüş para. Grup üyelerimize hediye ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Turan Etho Folk Band de Başkan Yılmaz’a hem misafirperverliği hem de Türk dünyasına verdiği değerden dolayı teşekkür ederek hediye takdim etti.

Başkan Yılmaz, daha sonra grup üyelerini Buluklu Mahallesi’nde bulunan Kuvayımilliye Karargahı’nda ağırlayarak karargâhı tanıttı. Grup üyeleri ve hemşehrileriyle birlikte, Musalı Mahallesi’nde geleneksel sinsin oyununu da oynayan Başkan Yılmaz, kültürel mirasa sahip çıktıklarını bir kez daha gösterdi.

Açıklama yok.
Açıklama yok.
Açıklama yok.
Açıklama yok.

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir